Podsumowanie kampanii "Rowerowy Maj 2018"

Kampania trwała od 7 do 30 maja. Przez cały maj uczniowie i uczennice podstawówek oraz gimnazjów z Tczewa uzupełniały swoje rowerowe dzienniczki oraz klasowe plakaty naklejkami. Za każdym razem, kiedy dziecko przyjechało do szkoły na rowerze, hulajnodze lub na rolkach szkolni koordynatorzy wręczali naklejkę potwierdzającą przejazd. Następnie osoby kierujące akcją w placówce wprowadzały dane do dzienników elektronicznych, dzięki czemu organizator mógł śledzić statystki na bieżąco.

Aura pogodowa w minionym miesiącu bardzo sprzyjała wszelkim aktywnością na świeżym powietrzu, również tym w ramach "Rowerowego Maja". Wiele uczestników wybierało codzienną jazdę na rowerze. Nic dziwnego, poranki witały przyjemnym blaskiem Słońca i wysoką temperaturą! W tym roku, w ramach kampanii "Rowerowy Maj" szkoły zostały podzielone na dwie kategorie: dużą i średnią szkołę. Aż 66,5% uczniów tczewskich szkół, co najmniej raz przyjechało do szkoły rowerem, hulajnogą, na rolkach lub desce. Poziom rowerowej frekwencji wyniósł 43,7% (51,0% wśród podstawówek i 9,8% wśród gimnazjów). Niestety nie są to wynik, które przebijają te z poprzednich lat, ale wyjaśnienia należy szukać w reformie edukacyjnej. W 2018 roku do konkursu została zaproszona również młodzież w wieku gimnazjalnym, natomiast zabawa skierowana jest do młodszych dzieci, bo dla nich jest bardziej atrakcyjna (tak jak przewidziane nagrody!) i angażująca. Biorąc pod uwagę tylko uczniów szkół podstawowych frekwencja jest wyższa niż rok temu o 1,3%.

Znamy już dwie najbardziej rowerowe szkoły. W kategorii szkół dużych, najwyższą rowerową frekwencję miała Szkoła Podstawowa nr 11 (75,2%), a w kategorii szkół średnich Niepubliczna Szkoła Podstawowa Montessori (76,7%).

Wśród najbardziej rowerowych klas ze wszystkich szkół, zwyciężyły klasy 2b i 3d z SP 11, która osiągnęły 100% aktywności!

Jak widać nasza Szkoła pretenduje do miana najbardziej rowerowej!

Celem kampanii jest promowanie zdrowego trybu życia, troski o środowisko oraz popularyzacja komunikacji rowerowej. Mogłoby się wydawać, iż w akcję zaangażowani są tylko najmłodsi. Nic bardziej mylnego. Kampania pozytywnie oddziałuje na całe otoczenie. Rodzice odwożąc pociechy do szkoły sami przesiadają się na rower. Nauczyciele oraz pracownicy szkół również dają dobry przykład wybierając dwa kółka. "Rowerowy Maj" ma także na celu podnoszenie bezpieczeństwa w okolicach szkół, ponieważ im więcej dzieci przyjeżdża do szkoły na rowerze, tym mniej zostaje dowożonych samochodem, przez co zmniejsza się natężenie ruchu przed szkołą. Kolejnymi korzyściami akcji są poprawa koncentracji dzieci (już 20 minut codziennej aktywności poprawia nasze zdolności do koncentracji!), lepsze wyniki w nauce, integracja klas i szkół oraz wzmocnienie swojej samooceny poprzez zdrową rywalizację. - mówi Grzegorz Pawlikowski, oficer rowerowy Tczewa.

Kampania "Rowerowy Maj" 2018 jest realizowana w ramach projektu pt.: Budowa węzła integracyjnego Tczew wraz z trasami dojazdowymi, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

Źródło:

Opublikowano: 05 czerwca 2018 22:27